پزشکی عمومی

پزشکی عمومی

پزشکی عمومی

شاید شروع رشته پزشکی عمومی برای خیلی از افراد متناسب با روحیه آنها پیش برود؛ اما این موضوع به همینجا ختم نمی‌شود. در رشته پزشکی عمومی، شاید روزهای نخستین همه چیز روبه راه باشد، اما رفته رفته و با گذشت زمان همه چیز تغییر می‌کند.

 

یک دانشجو زمانیکه این رشته را انتخاب می‌کند، باید به همه نکات آن واقف باشد و همينطور آمادگی پذیرش هرگونه اتفاقی را داشته باشد.

  • رشته پزشکی دانشی هست که مقصود آن حفظ و ارتقاء سلامتی، درمان بیماری‌ ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. این اهداف با آشنایی بیماری ها، تشخیص، درمان و پیشگیری از بروز آن ها به انجام می رسد. یکی از مهمترین و محبوب ترین رشته های گروه تجربی، رشته پزشکی است. این رشته هر سال، داوطلبان خیلی زیادی دارد و از پرطرفدارترین رشته ها بین علم آموزان به حساب می آید. اکثر علم آموزان تجربی، آرزوی قبولی در این رشته دشوار را دارند. قبولی در این رشته شغل به نظر دشواری به حساب می آید اما امکانپذیر است. یکی از مهمترین نکاتی که قبل از برگزيدن رشته باید به آن توجه کرد، بررسی اطلاعات کامل درباره ی رشته تحصیلی است.
  • شما با داشتن اطلاعات کامل در مورد مرحله های  تحصیل می توانید به اهداف خود برسید. رشته پزشکی دانشی هست که مقصود آن حفظ و ارتقاء سلامتی، درمان بیماری‌ ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. این اهداف با آشنایی بیماری ها، تشخیص، درمان و پیشگیری از بروز  انها به انجام می رسد. فارغ التحصیلان رشته پزشکی روزانه با آدم زیادی از گروه های گوناگون جنسی، اجتماعی و سنی مواجه می شوند که این گروه ها  شاید با وجود تفاوت هایی همگی نام مشترک بیمار را نزد پزشک یدک می کشند.

بیماران می دانند که برای سلامتی و تندرستی باید به پزشک برای درمان اعتماد کنند و در نتیجه این اعتماد تصمیم گیری در مورد سلامتی شان را به پزشک می سپارند. تقریباً در سراسر تاریخ ثبت شده و در ھر بخشی از جھان، پزشک بودن معنی خاصی را داشته هست و مردم برای یاری گرفتن در مورد فوری ترین نیازھای خود، تسکین از درد و غم و بازگرداندن سلامتی به نزد پزشکان مراجعه می کنند. آنھا به پزشکان اجازه دیدن، لمس کردن و دست زدن به ھر قسمتی از بدنشان، حتی محرمانه ترین قـسمت ھا را هم می دھند. انجام می دھند چون که ایمان دارند پزشک شان به نفع آنھا شغل خواھد کرد.

پزشکی عمومی
پزشکی عمومی

در حال حاضر، نظام اموزش پزشکی عمومی‌، شامل 4 دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی هست .دوره علوم پایه دوره علوم پایه پزشکی 5 ترم تحصیلی هست که با اتمام آن،‌ دانشجویان مجاز به ورود به دوره بعدی(فیزیوپاتولوژی) هستند و پیش از ورود به دوره بعدی،‌ امتحان کامل علوم پایه پزشکی از تمام دانشجویان به طور سراسری و همزمان، توسط وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی به عمل می‌آید و قبول‌شدگان،‌مجاز به ورود به دوره فیزیوپاتولوژی خواهند بود. این امتحان، در بردارنده‌ی مباحث تدریس شده در دوره علوم پایه است.

بیوشیمی، بافت‌شناسی،، تشریح (نظری- عملی)، تشریح (آناتومی) (نظری ـ عملی)، فیزیولوژی(نظری ـ عملی)، ایمونولوژی (نظری)،اپیدمیولوژی، روانشناسی، جنین‌شناسی، تغذیه، ژنتیک، زبان تخصصی، آسیب شناسی عمومی، انگل‌شناسی، میکروب شناسی دوره فیزیوپاتولوژی این دوره شامل 31 واحد درسی هست که دو ترم تحصیلی طول خواهد کشید. در انتها این دوره معدل دانشجو از دروس فیزیوپاتولوژی، باید دست‌کم 12 باشد، در غیر این چهره دانشجو باید درس‌هایی را که در آن ها نمره کمتر از 12 آورده است،‌ مجدداً بخواند. حداکثر مدت مجاز،‌ در مرحله ها اول و دوم (علوم پایه و فیزیوپاتولوژی) 5 سال است. در انتها این دو دوره دانشجویانی که همه‌ی واحدها را با موفقیت بگذرانند، به دوره‌ی کارآموزی بالینی طریق می‌یابند. باید توجه داشت که ملاک قبولی در امتحانات این مرحله، دریافت حداقل نمره 12 از 20 است؛ در حالی که در دروس پایه، ملاک دریافت نمره 10 از 20 می‌باشد.

همانطور که گفته شد، پس از گذراندن دوره های عمومی و پایه، نوبت به سال‌های سخت و حساس بالینی می‌رسد.

در طول سال‌های تحصیل در بیمارستان، دانشجویان پزشکی انواع بیماران و مریض های خاص را مشاهده و ویزیت می‌کنند. در این راستا اساتید و راهنمایان زیادی به یک دانشجوی پزشکی کمک کرده و او را با محیط انجام کار آشنا می‌کنند.

 

در طول سه سال تحصیل در دوره بالینی، دانشجویان پزشکی عمومی رسما با حال و هوای بیمارستان و بیماران آشنا می‌شوند. شاید برای خیلی از افراد این نکته که کار در بیمارستان سخت و طاقت فرسا است حائز اهمیت باشد. که البته در واقع همینطور هم هست. شیفت های طولانی مدت و جدا از آن اتفاقاتی ته در بیمارستان می افتد، همه و همه دست به دست هم می‌دهند تا یک پزشک با شرایطی سخت دست و پنجه نرم کند.

  1. البته این اتفاقات و شرایط شاید تا پایان با یک پزشک همراه باشد، اما بعد از مدتی این شرایط برای پزشک عادی خواهد بود. اگر یک پزشک همه تمهیدات لازم برای این اتفاقات و شرایط نامساعد را نسنجد، سرانجام پس از گذشت مدتی دچار سردرگمی و از دست دادن شور و حال سابق خواهد شد.
  • دانشجویان رشته پزشکی عمومی در سال آخر بالینی خود، از حقوق و مزایای خاصی برخوردار هستند‌. این دانشجویان در سال آخر خود حقوق میگیرند و و اصطلاحا مانند یک کارمند در بیمارستان خدمت می‌کنند. البته این شروع ماجرا است. به طوریکه آغاز کسب درامد از رشته پزشکی به سال آخر پزشکی عمومی بر میگردد. پس از پایان سال آخر پزشکی عمومی و اعطاي مدرک، دانشجویان می‌توانند به رویای ثروتمند شدن خود و همچنین رویای بدست آوردن جایگاه ویژه نزدیک و نزدیک تر شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید